Fälgguide

Fälgguide - hitta bil till fälgen

Med vår fälgguide hittar du en passande bil till din fälg.

Vill du veta vilken bil passar fälgen? (vilka bilar passar din fälg till)? Använd sökfunktionen nedan genom att mata in dom mått som din fälg har, antal bultar, bultcirkel, ET-mått, offset och bultgäng. Resultatet blir en lista över alla bilar som fälgen passar till. Vet du inte fälgens bultdiameter, läs om hur du mäter bultcirkel.

Bultcirkel 5/115 ET 52 NAV 70,3

Bilmärke/modellÅrsmodellBultarBultcirkelET/InpressningNAV/CentrumhålBultgäng
Buick Century Diesel83-51155270,3
Buick Century Bensin90-51155270,3
Buick Electra85-51155270,3
Buick Le Sabre86-51155270,3
Buick Regal88-51155270,3
Buick Terraza51155270,3
Buick Rendezvous02-0751155270,312x1,50
Buick Park Avenue92-0551155270,312x1,50
Chevrolet Alero-51155270,312x1,50M
Chevrolet Impala01-1251155270,312x1,50
Chevrolet Monte Carlo01-0751155270,312x1,50
Chevrolet Transport97-0551155270,312x1,50
Opel Sintra97-9951155270,312x1,50
Pontiac Aztec-51155270,3-
Pontiac Grand Prix88-51155270,3-
Pontiac Transport-51155270,3-

Hittade 16 bilar som matchade din sökning Bultcirkel 5/115 ET 52 NAV 70,3, du kan förfina sökningen genom att ändra i sökfälten nedan.

Förklaring av termer

Ordförklaring till tabellen ovan.

  • Årsmodell - årtal från (xx-) till (-yy), tex "13-" f.o.m. årsmodell 2013 och framåt
  • Bultar - fälgens antal bultar
  • Bultcirkel, bultmönster - bultarnas cirkeldiameter
  • ET (inpressningsdjup) - fälgens monteringsavstånd från navet (läs här om ET-mått)
  • NAV (centrumhål) - fälgens centrumhåldiameter
  • Bultgäng - B = hjulbult, M = hjulmutter (läs här om hjulbult och hjulmutter)

Vilken bil passar fälgen?

Passar bilen till fälgen? Sök bilmärke och modell efter fälg (fyll i dom värdena du vet; antal bultar, bultcirkel, ET, NAV).

Fälgguide

Senast sökta fälgar

Vanliga sökningar bultmönster

Letar du kanske efter:

Kommentarer

Hjälp oss bli bättre »